Szanowni Państwo,

ze względu na bardzo silne emocje, które wywołał temat wydarzenia, w gronie organizatorów i zaproszonych panelistów, podjęliśmy decyzję o zmianie termin i formuły seminarium “Czy pojednanie polsko-ukraińskie jest możliwe? Leczenie traumy wołyńskiej” zaplanowanego na 15.12.

Decyzja jest podyktowana przede wszystkim szacunkiem dla pamięci ofiar ludobójstwa na Wołyniu i wrażliwości środowisk pielęgnujących pamięć o tych wydarzeniach. Uważamy, że w atmosferze tak mocnych emocji nie uda nam się nam osiągnąć celu jakim było zbliżenie się do pojednania i leczenia ran.

Temat jest niezwykle trudny, na co wskazują emocjonalne reakcje i komentarze w mediach społecznościowych. Naszym zdaniem nie należy jednak tych emocji pokrywać milczeniem i obojętnością. W naszym kraju żyją rodziny, które z traumą wołyńską borykają się przez pokolenia. Z drugiej strony uważamy, że nie da się rozmawiać o Wołyniu bez strony ukraińskiej.

Rozmowę chcemy prowadzić w duchu sprawiedliwości naprawczej, a więc szukając możliwości zadośćuczynienia, pojednania i wybaczenia.

Nie rezygnujemy z podejmowania tematu. Wkrótce wrócimy do Państwa z informacją o terminie i formie wydarzenia.