Przepis na zgodę? Talerz wrocławskich, ręcznie robionych klusek, pad thai prosto z woka, polska gefilte fish i rozgrzewające od środka kakao. Rusza 2 odsłona kampanii społecznej “Przepis na Zgodę”!

Czy istnieje jeden przepis na zgodę?

Przepisów jest tyle ile osób przy stole – żeby je poznać warto zrobić ten pierwszy krok i zasiąść do wspólnego stołu. Przepis na zgodę to akcja w ramach projektu Pogotowie Mediacyjne, które od wielu lat prowadzimy we Wrocławiu.

Celem kampanii jest przede wszystkim promowanie komunikacji bez przemocy i dialogu, a także bezpłatnych mediacji dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, które oferuje Pogotowie Mediacyjne.

Pomysł na akcję powstał z potrzeby promowania rozmowy jako niezbędnego, pierwszego kroku do porozumienia. Rozmawianie wcale nie jest łatwe, dlatego warto wesprzeć się ciepłą, świeżo parzoną kawą czy przygotowaną dla kogoś kolacją.

Konflikty dotyczą wszystkich. Są i będą się pojawiać, ponieważ są naturalną częścią naszego życia. W trudnych momentach dobrze usiąść do wspólnego stołu i otworzyć się na dialog. Słuchanie i rozmawianie. Czasami jednak brakuje nam odwagi by zrobić ten pierwszy krok. Może warto wtedy zaparzyć herbatę, odgrzać zupę i zapytać “Jak się czujesz?”

Wspólny posiłek to także moment na budowanie relacji z bliskimi, którym ofiarujemy piękny prezent – pyszne jedzenie, które mówi “Kocham Cię” lub “Zależy mi na Tobie” oraz czas, który poświęcamy na to by z otwartością podejść do drugiej osoby.

W ramach akcji zaprosiliśmy osoby związane z Wrocławiem, wrocławskie inicjatywy i instytucje do podzielenia się przepisem na zgodę, czyli przepisem na potrawę lub napój, które kojarzy im się z rozmową, byciem razem i porozumieniem. W akcji biorą udział m.in Bente Kahan – jedna z czołowych wokalistek pieśni żydowskich, Tomasz Sielicki – miłośnik i badacz Wrocławia i Śląska czy zespół Fundacji Urban Memory.

Przepisy podesłali nam też nasi sąsiedzi i sąsiadki z Nadodrza. Ciasto cytrynowe od pani Ewy z Nadodrzańskiego Klubu Seniora zaczaruje wasze kubki smakowe!

Konkurs dla mieszkańców i mieszkanek Wrocławia

W ramach organizujemy też konkurs dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców Wrocławia, który ma zachęcić do dzielenia się swoimi przepisami na zgodę oraz wywołaniem dyskusji na temat dialogu i rozmowy prowadzącej do zgody.

Konkurs polega na przesłaniu na maila dompokoju@dompokoju.org lub w wiadomości prywatnej na fanpage Pogotowia Mediacyjnego swojego przepisu na zgodę wraz ze zdjęciem lub ilustracją.

Zachęcamy do uzasadnienia dlaczego właśnie ten konkretny przepis jest ważny dla autora czy autorki. Czy kojarzy mu się z jakimś wydarzeniem? Być może przygotowuje to danie za każdym razem gdy chce poprawić humor sobie lub bliskim?

Zwycięskie przepisy otrzymają kulinarne nagrody ufundowane przez lokalne kawiarnie i restauracje. Możliwość przesyłania przepisów potrwa do 16 maja.

Szczegółowy opis konkursu na: https://www.facebook.com/events/2433585880130973

Drugie śniadanie na trawie czyli finał akcji przepis na zgodę.

19 maja o godzinie 12:00 na placu świętego Macieja na Nadodrzu zapraszamy na finał naszej akcji.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki do wspólnego celebrowania, rozmawiania i pałaszowania pyszności. Będzie można zasiąść do stołu z autorami i autorkami przepisów, porozmawiać, poznać się lepiej i zjeść wspólnie drugie śniadanie.

Oprócz wspólnej biesiady, odbędzie się także pokaz gotowania poprowadzony przez Tomasza Sielickiego, którego w tym roku poprosiliśmy o podzielenie się przepisem do akcji. Wraz z Tomaszem zaprosimy do wspólnego przygotowywania wrocławskich klusek.

Ideą naszego spotkania i świętowania jest, ponownie, dzielenie się naszymi prywatnymi przepisami na zgodę, dlatego zachęcamy wszystkich do przyniesienie, choćby symbolicznego, poczęstunku od siebie.

Poznajcie przepisy wrocławian na zgodę

Poniżej kilka przepisów, które udało nam się zebrać do tej pory.

Tradycyjne dania kuchni wrocławskiej od Kamili Kokot i Tomasza Sielickiego

Serowa uczta od Wojciecha Iwanowskiego

Kakao według przepisu Pauliny Galanciak

Pad Thai od Rafała Kowalskiego

Gefilte fisz od Bente Kahan

Ciasto drożdżowe od Agnieszki Caban