Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Fundacja Dom Pokoju zapraszają na konferencję “Dezinformacja – sprawdzam!”, które odbędzie się 8 listopada w godzinach 10:00-14:00 w Domu Europy przy ul. Widok 10 we Wrocławiu. 

Przeciwdziałanie polaryzacji, trendy, szanse i wyzwania profesjonalnej komunikacji – to wątki, którym będziemy przyglądać się w trakcie wydarzenia. Konferencja adresowana jest do osób
pracujących w mediach, branży PR, organizacjach społecznych oraz influencerów.

Partnerami wydarzenia są: Central European Digital Media Observatory (CEDMO) i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego (WCRS).

Program konferencji:

9:30 Rejestracja na konferencję

10:00 Otwarcie konferencji: Maja Zabokrzycka, Martyna Gacek-Świecik

10:10- 11:40 Debata: Sztuczna inteligencja: szanse i zagrożenia dla praw człowieka, demokracji i biznesu

Jakie są rodzaje sztucznej inteligencji? Dlaczego Parlament Europejski chce dzielić sztuczną inteligencję ze względu na wielkość zagrożenia, jakie stwarza? Kiedy i jak sztuczna inteligencja wzmacnia dezinformację? Jak za pomocą SI możemy się bronić przed dezinformacją? Co to znaczy, że sztuczna inteligencja może łamać prawa człowieka i zagrażać demokracji? Dlaczego sztuczna inteligencja jest szansą dla biznesu i jak podnosi jakość życia? I wreszcie: jakie kompetencje powinniśmy w sobie rozwijać, aby SI była dla nas bezpieczną szansą na rozwój i nie wzmacniała fake newsów.

Goście: 

Jakub Kuś – Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych „HumanTech” SWPS
Krzysztof Waraksa – North Star, U SWPS
Moderacja: Martyna Wilk – WCRS

11:40 -12:00 Wykład: Digital Services Act – co oznacza on w praktyce?
Prowadzący: Rafał Skibicki, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii UWr

12:00-12:20 Przerwa

12:20-13:50 Debata: Dezinformacja i media. Czy profesjonalna komunikacja uratuje nas przez polaryzacją i konfliktem?

W jaki sposób dezinformacja wpływa na polaryzację i eskalację konfliktów? Jaka jest, może i powinna być rola profesjonalistów z obszaru komunikowania w przeciwdziałaniu dezinformacji i zapobieganiu polaryzacji? Czy i jak dziennikarze, fact-checkerzy, rzecznicy prasowi i specjaliści PR mogą ze sobą w tym obszarze współpracować? Manipulacje, prowokacje i demaskatorskie działania influencerów – jak tego rodzaju działania wpływają na media i komunikację publiczną? Czy szkodzą, czy raczej pomagają?

Goście: 

Stefan Augustyn – Rzecznik Prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
Maja Czarnecka – AFP
Małgorzata Fraser – TECHSPRESSO.CAFE
dr Emilia Zakrzewska – Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW
Moderacja: Karina Stasiuk-Krajewska –  U SWPS, CEDMO, Team Europe Direct

Miejsce: Dom Europy przy ul. Widok 10 we Wrocławiu
Data: 8.11.2023, 10:00 – 14:00
Zgłoś się na wydarzenie: https://forms.gle/zCxNstFEo9eF2FVV7

Konferencja jest podsumowaniem  projektu “Dezinformacja- sprawdzam” realizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej we Wrocławiu oraz Fundację Dom Pokoju w Opolu, Jeleniej Górze, Zgorzelcu i Wrocławiu.