Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy na żywo z Christiane Seehausen z Nansen Center for Peace and Dialogue. Nansen Center for Peace and Dialogue jest organizacją, która w latach 90. prowadziła działalność na Bałkanach, pracując ze zwaśnionymi stronami, między innymi w konflikcie między Serbami a Albańczykami o Kosowo. Metody NCPD doczekały się nominacji do pokojowej nagrody Nobla (siedmiokrotna nominacja dla Steinara Bryna z NCPD).

Nansen Center for Peace and Dialogue jest organizacją, która w latach 90. prowadziła działalność na Bałkanach, pracując ze zwaśnionymi stronami, między innymi w konflikcie między Serbami a Albańczykami o Kosowo. Metody NCPD doczekały się nominacji do pokojowej nagrody Nobla (siedmiokrotna nominacja dla Steinara Bryna z NCPD). Nansen Center for Peace and Dialogue istnieje od 30 lat i szkoli facylitatorów w Afganistanie, Kolumbii, Kenii, Ukrainie i Iranie
Rozmowę poprowadziła Maja Zabokrzycka, prezeska Fundacji, która kompetencje facylitatorki zdobywała w programie “Wyłącz ego, zrozum drugiego”, prowadzonym przez trenerki z Nansen Center.
W rozmowie pojawiły się następujące zagadnienia:
– Jakie są granice dialogu i co całkowicie go wyklucza, czy wtedy dialog będzie możliwy za jakiś czas?
– Czy dialog możliwy jest przypadku walki o respektowanie praw człowieka?
– Jak można budować przestrzeń do rozmowy w trakcie silnie wyskalowanych konfliktów?
– Jak przebiega praca peace-makerów w rejonach świata tuż po wojnie lub w trakcie trwających konfliktów zbrojnych?
– Jak prowadzić rozmowę między osobami o skrajnie różnych poglądach?
– Jakie powinny być etapy spotkania przeciwległych biegunów?
Spotkanie odbyło się w języku angielskim, z symultanicznym tłumaczeniem na polski (lektor). Udostępniamy obie wersje językowe.
wersja z tłumaczeniem

wersja oryginalna (English)

Christiane Seehausen
Starsza doradczyni Nansen Center for Peace and Dialogue
Christiane jest zawodową pielęgniarką z wykształceniem w zakresie rozumienia wielokulturowości, przywództwa organizacyjnego, pedagogiki, coachingu i rozwoju. Przez kilka lat pracowała w Nikaragui, a następnie jako dyrektor miejskiego ośrodka integracji uchodźców w Norwegii. Brała udział w narodowym zespole opracowującym program wdrożeniowy dla uchodźców w Norwegii, po czym wdrażała go osobiście w gminie Lillehammer. We współpracy z instytutem badawczym Eastern Norway i Inland Norway University for Applied Sciences opracowała i wdrożyła program edukacyjny w zakresie kompetencji kulturowych, a następnie pracowała jako jego trenerka. Christiane opracowała i wdraża szkolenia z dialogu w Europie, Ameryce Łacińskiej, Afryce i na Bliskim Wschodzie, a także ułatwia prowadzenie zróżnicowanego kontekstowo dialogu w Norwegii.
Maja Zabokrzycka,
prezeska Fundacji Dom Pokoju. Z wykształcenia dziennikarka i specjalistka ds. PR. Zajmuje się między innymi facylitacją dialogu i transformowaniem konfliktów w oparciu o metodologię Nansen Center for Peace and Dialogue.