Zgodnie z danymi Systemu Informacji Oświatowej w czerwcu 2024 r. we wrocławskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych uczyło się 10 448 osób pochodzących spoza Polski. Wielokulturowość jest więc faktem, a jednak międzykulturowość wciąż stanowi dla szkoły wyzwanie.
Fundacja Dom Pokoju zaprasza na bezpłatne warsztaty dla wrocławskich szkół w ramach projektu “Integracja dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałanie konfliktom w międzykulturowym środowisku szkolnym”.

ZGŁOŚ KLASĘ NA BEZPŁATNY WARSZTAT

Szczegóły warsztatu znajdziesz na końcu tego artykułu, ale może znajdziesz chwilę aby przeczytać…

…dlaczego to taki ważny temat?

Liczne badania oraz nasze długoletnie doświadczenie pracy ze środowiskiem szkolnym potwierdzają, że brak integracji zespołu klasowego, albo niewłaściwie pojmowana integracja, to najczęstsza konkluzja diagnoz sytuacji trudnych i konfliktowych w klasie. Integracja klasy, pojmowana jako budowanie i wzmacnianie relacji, nie jest oczywiście jedynym czynnikiem odpowiedzialnym za powstanie sytuacji konfliktowych w klasie, ale w znacznej mierze determinuje wypracowanie i skuteczność metod naprawczych. Integracja jest kluczowym narzędziem prewencji w zakresie konfliktów i przemocy rówieśniczej.


Konflikt pojawia się wówczas, gdy strony nie mają możliwości zaspokoić swoich potrzeb, a potrzeba przynależności, a więc bycia w relacji – koleżeńskiej, przyjacielskiej itp. stanowi jedną z podstawowych potrzeb społecznych. To dlatego integracja i/lub reintegracja klasy stanowi kluczowy element przeciwdziałania konfliktom. 

…. co na to młodzi ludzie?

Prowadzone przez nas pod koniec 2024 roku kręgi dialogowe w klasach wielokulturowych (projekt: INTEGRACJA I RELACJE MIĘDZYKULTUROWE W ŚRODOWISKU MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM 2024) pokazały jak istotne jest przede wszystkim stwarzanie przestrzeni do rozmowy i spotkania. Dodatkowo podczas rozmów wiele razy młodzież opisywała doświadczenia balansujące na granicy konfliktu i przemocy, co potwierdza potrzebę zwiększenia świadomości w rozróżnieniu tych dwóch zjawisk (które wymagają też różnych ścieżek i narzędzi reagowania).

Na początku 2024 roku organizowaliśmy też naradę obywatelską z młodzieżą na temat cyberprzemocy. Młodzież wskazywała, że każdy może być narażony na hejt i ich zdaniem w obecnych czasach trudno jest tego uniknąć. Konkluzją osób uczestniczących w badaniach było, że hejt i cyberprzemoc zaczynają się w “realu” czyli w rzeczywistości pozacyfrowej, dopiero eskalując przenoszą się do sieci. Młodzi wskazywali też jak ważna jest odpowiednia rozmowa na temat przemocy i cyberprzemocy oraz że brakuje im kompetencji w zakresie rozmowy na temat własnych emocji, trudności i problemów (zarówno z rówieśnikami jak i z dorosłymi).

Cały raport z narady przeczytasz tu: [link]

A czy Ty dostrzegasz różnicę między konfliktem a przemocą? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – kliknij i posłuchaj wykładu Joanny Wajdy, naszej specjalistki od spraw edukacyjnych.

Lekcja, której nie znajdziesz w podręczniku

Na to jak będą wyglądały relacje w klasie mają wpływ nie tylko uważna i świadoma obecność nauczycieli czy rodziców, ale przede wszystkim uczniowie i uczennice, którzy swoimi codziennymi decyzjami budują klasowy organizm. Nie jest to jednak łatwe zadanie, szczególnie dla młodych osób, dlatego warto wesprzeć ich w rozwijaniu kompetencji społecznych i interpersonalnych.

Celem warsztatów jest wsparcie uczniów i uczennic w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami w szkole, takimi jak konflikty, przemoc rówieśnicza, agresja czy cyberbullying.

Podczas warsztatów uczniowie i uczennice nauczą się:

  • rozróżniania konfliktu i przemocy oraz lepszego zrozumienia ich specyfiki
  • jak radzić sobie z trudnymi emocjami, szczególnie złością i lękiem
  • jak działać w sytuacji konfliktu, aby nie eskalował
  • narzędzi, jakimi mogą posługiwać się świadkowie sytuacji przemocowych (wsparcie rówieśnicze)
  • jak budować dialog w klasie i tworzyć zgraną grupę

Dla kogo są warsztaty:

Uczniowie i uczennice klas VIII szkół podstawowych
Młodzież szkół ponadpodstawowych (licea, technika, szkoły branżowe, etc.)
Gdzie odbywają się warsztaty: Siedziba Fundacji – ul. Władysława Łokietka 5/1 (Nadodrze)

Czas trwania: 3 godziny

Jak się zgłosić: Zapisy na warsztat dostępne są przez formularz lub poprzez kontakt z koordynatorka zadania Antoniną Gawrońską – mail: a.gawronska@dompokoju.org lub tel. 607 368 962

Termin (data i godzina) warsztaty umawiamy indywidualnie, aby dopasować się do możliwości szkoły.

ZGŁOŚ KLASĘ NA BEZPŁATNY WARSZTAT

Prowadzące: trenerki Fundacji Dom Pokoju, posiadające długoletnie staże oraz wiedzę ekspercką w zakresie procesów transformacji konfliktów (szczególnie mających miejsce w placówkach edukacyjnych), mediacji i przeprowadzania działań szkoleniowo- warsztatowych w obszarze międzykulturowości. W roku 2021 przeszły kompleksowe szkolenie z metodologii Nansen Center for Peace and Dialogue oraz Kurve Wustrow (Anti-Bias and Social Inclusion). Zespół współpracuje z wieloma instytucjami rządowymi (w szczególności Ministerstwo Sprawiedliwości, Rzecznik Praw Obywatelskich), samorządowym (w szczególności Gmina Wrocław, MOPS, placówki opiekuńczo-wychowawcze, szkoły różnego szczebla i poziomu), a także europejskimi (Komisja Europejska).  Są też członkiniami różnych ciał eksperckich i doradczych –  Zespołu do spraw Sprawiedliwości Naprawczej, Rady ds. Równego Traktowania, Think Tanku Pojednanie czy Rady Interesariuszy przy Dolnośląskim Kuratorze Oświaty.

Warsztaty prowadzimy w duetach trenerskich.

Zadanie realizowane przez Fundację Dom Pokoju w partnerstwie z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)