Na wrocławskich targowiskach królują sezonowe i lokalne produkty. Nierzadko dostać tam można produkty niedostępne w supermarketach i sieciowych sklepach. Tradycyjny handel to jednak nie tylko zakupy. To co czyni go szczególnie wyjątkowym to rozmowy, relacje i wyjątkowa atmosfera.

Targowiska do posłuchania

Bazarki, targowiska, blaszaki, ryneczki, stragany – mają wiele imion, ale co sprawia, że są takie wyjątkowe? W ramach projektu Inne Centrum szukaliśmy odpowiedzi na to pytanie rejestrując rozmowy oraz dokumentując codzienne życie targowisk na osiedlu Powstańców Śląskich i Gajowice.

Spędziliśmy sporo czasu w trzech tradycyjnych miejscach handlu we Wrocławiu, podsłuchaliśmy i przeprowadziliśmy kilkadziesiąt rozmów zarówno z klientami jak i osobami sprzedającymi swoje dobra i jesteśmy zdania, że takiego klimatu nie znajdziecie nigdzie indziej.

Obwoźne studio nagrań “Radio Centrala” odwiedziło Centrum Handlowe Arena, Bazar Komandor i Ryneczek Jemiołowa. Wynikiem tych działań są trzy słuchowiska, które odtwarzają wyjątkowy klimat wrocławskich targowisk oraz zbierają historie ludzi, którzy tam pracują i bywają.

Wszystkie odcinki podcastów Radio Centrali do posłuchania tu: http://innecentrum.pl/wroclawskie-targowiska/

Oprócz nagrań z trzech miejsc, ze wsparciem studia Szary Szum stworzyliśmy krótki film zapraszający do odwiedzin na wrocławskich targowiskach.

Film do zobaczenia tu:


Ryneczek Jemiołowa

Handel targowiskowy na Gajowicach ma długą tradycję – sięga lat 60. ubiegłego wieku. Na Jemiołowej kupicie sezonowe warzywa i owoce od lokalnych wystawców, świeże jajka, przeróżne gatunki ziemniaków, ubrania i przedmioty codziennego użytku.

Zdradzamy, że targowisko na Jemiołowej czekają niemałe zmiany. Tym bardziej warto być na bieżąco i wstąpić na ryneczek, szczególnie jeśli ma się tyle dobrodziejstw po sąsiedzku.

Bazar Komandor

Bazar Komandor istnieje od 1992 roku. Zaczęło się od sprzedaży na kocach czy łóżkach polowych, a teraz to jedno z najbardziej znanych targowisk na południu Wrocławia. W centrum Bazaru znajduje się kultowy (szczególnie wśród absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego) Bar Blaszak, w którym można odpocząć po pełnym wrażeń dniu zakupów. 

Znajdziecie tam świeże owoce i warzywa, domowe przetwory, ekologiczne oleje, sklep zoologiczny, a nawet fryzjera!

Centrum Handlowe Arena

C.H. Arena to co prawda nie targowisko, ale duch tradycyjnego handlu jest tam żywy, szczególnie ze względu na relacje, które tworzą się w tym miejscu każdego dnia i niezwykłe rozmowy jakie można podsłuchać wybierając się tam na zakupy. 

Arena działa od 1992 roku i do dziś można tam spotkać pełen przekrój tradycyjnych usług rzemieślniczych. Krawcowa, kaletnik, rymarz. Znajduje się tam też jadłodajnia, które nie raz karmiła studentów i studentki w przerwach między zajęciami, a przed wejściem do Areny, w niepozornej budce można zjeść prawdopodobnie najlepsze placki ziemniaczane we Wrocławiu.

Niekończące się rozmowy

To co urzeka na targowiskach to przede wszystkim relacje jakie tworzą się tu między wystawcami a klientami. To lata przyzwyczajeń, zaufania i serdeczności sprawiają, że mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia chętnie wracają na targowiska.

W podcaście Radio Centrala rozmawiamy m.in. panią Anię z Ryneczku Jemiołowa, której brzoskwinie są słynne na całe Gajowice i jeszcze dalej. Z klientkami pani Ania rozmawia po godzinach przez Whatsappa. Daje im znać, o której warto przyjść żeby kupić świeże owoce, a czasem rozmawiają tak po prostu, o życiu. Oddani klienci, których zna się z imienia to powszedni widok na targowiskach.

Inne Centrum od początku działania projektu poszukuje alternatywnych, lokalnych centrów miast. Miejsc, które łączą cechy społeczne z handlowymi. Targowiska to idealna przestrzeń wspólna na osiedlu czy dzielnicy, dlatego i my zachęcamy “Ruszajcie na wrocławskie targowiska”!

Inne Centrum realizuje projekt „Rozwój przedsiębiorczości osiedlowej – prowadzenie punktu informacji i wsparcia przedsiębiorczości na wskazanych osiedlach kompletnych (Śródmieście Południowe, Jagodno) w latach 2022-2024” zlecony przez Biuro Rozwoju Gospodarczego. Działania finansowane są z budżetu Gminy Wrocław.