Warsztat empatii historycznej – metoda AVATARA
W ramach projektu „Spotkajmy się” zapraszamy na warsztat empatii historycznej , który odbędzie się w 26.07. Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. 1 Maja 60 w Sali Kameralnej w godzinach 17:00 – 19:00.
„Przejść milę w cudzych butach…”, to podstawowe założenie metody AVATARA. Osoby uczestniczące przyjmują osobistą perspektywę aktora/ki historycznego/ej, aby spojrzeć na fakty i wydarzenia w kontekście historycznym i społecznym danych czasów. Warsztat wprowadza pozwala przyjrzeć się temu, w jaki sposób indywidualne doświadczenia, grupa społeczna, z której się wywodzimy i wydarzenia dziejowe, kształtują postawy i wybory życiowe.
13 maja 1939 roku z Hamburga wypłynął do Hawany statek z 930 uchodźcami pochodzenia żydowskiego. Rejs nazywany „rejsem wyklętych”. Jak do tego doszło? Co się zadziało w Niemczech między zakończeniem I wojny światowej a rozpoczęciem II, że obywatele niemieccy musieli się ratować uchodząc z kraju? Jeśli przyjdziecie, stworzony przez Was avatar będzie przez dwie dekady dokonywał wyborów, poddawał refleksji życie osobiste i polityczno-społeczne w Niemczech międzywojennych, aby w końcu wsiąść na statek. W jakiej roli? Zależy od Was.