„Architektura relacji. Szkoła to nie tylko budynek” 

Więcej niż budynek

Wiecie jak to jest w szkole. Nie wiecie, nie pamiętacie już? No to słuchajcie: W szkole jest pełno miejsc – znanych, lubianych i tych mniej. Czasem idę prostą drogą do celu, ale nierzadko czuje się tam jak w labiryncie, w którym szukam miejsca dla siebie, ale jakoś znaleźć nie mogę. Z tymi miejscami to też jest różnie. Jest na przykład taka stołówka – dla mnie pachnie najdłuższą przerwą i pysznym kompotem, ale Jaśkowi kojarzy się tylko z  koszmarnym koperkiem i ziemniakami, które mu wciskają, a których on szczerze nie znosi. Pytacie co jeszcze? Jest boisko. Oskar najchętniej omijałby je szerokim łukiem, ponoć można tam mocno oberwać, ale ja je lubię i generalnie mogłabym na nim zamieszkać – uwielbiam zabawę w berka i grę w piłkę na długiej przerwie. Co dalej? No przecież jest szatnia – miejsce, w którym spędzamy dłuuugie minuty na nagrywaniu tiktoków, czasem jednak słychać tam płacz … I ja raz tam płakałam po tym jak wyśmiała mnie Jola ze starszej klasy. Uwielbiam spędzać czas w toalecie z innymi dziewczynami, dla jednych to miejsce spotkań (dziwnie to brzmi, ale przysięgam, że to prawda!), dla innych to taka bezpieczna przystań, gdzie nikt im nie będzie zawracał głowy! Ale wiem też, że w tym miejscu dzieją się i złe rzeczy. Co jeszcze… wiem! Sala od przyrody – tam pokłóciłam się z Bartkiem, sama nie wiem o co, a nie rozmawiamy do dziś. No i sala od informatyki! Przez stukot klawiszy jest tam tak głośno, że spokojnie mogłam podzielić się z Olą moim największym sekretem – wam oczywiście go nie zdradzę:-)

No i jest też on. Pokój nauczycielski! W zasadzie to chyba jakaś legenda lub mitologia, bo nie znam nikogo kto by tam był. Ciekawe czy nauczyciele lubią to miejsce? Może ich kiedyś zapytam.

Przestrzeń a relacje!

Zapraszamy do udziału w wykładzie i debacie poświęconych tematowi projektowania przestrzeni szkolnej i jej wpływie na relacje. Chcemy porozmawiać o idei dialogu umiejscowionym w konkretnej, bo szkolnej, przestrzeni. 

Wydarzenie odbędzie się 5 listopada o godz. 11:00 w Sztuce na Miejscu przy ul. Łaciarskiej 4.

Przed nami kilka trudnych pytań i rozmów o tym jak projektować żeby wspierać dialog, a nie konflikt.  Spróbujemy razem scharakteryzować przestrzenie, które wspierają konflikt oraz poszukać sposobów jak bezpiecznie w nie ingerować – mowa przecież o szkole – miejscu, w którym przestrzenie pozostają często niezmienne od lat, a w związku z tym, mają swoje znaczenia. 

Wspólnie zastanowimy się też jak rozmawiać o zmianie w przestrzeni, tak żeby jej użytkownicy i użytkowniczki zobaczyli w tym korzyść oraz gdzie szukać wsparcia i motywacji do tej zmiany.

Do rozmowy zaprosiliśmy zarówno projektantki jak i osoby na co dzień pracujące ze szkołą. Zależy nam, żeby każdy uczestnik i uczestniczka debaty mogli swobodnie wyrazić swoje pytania i wątpliwości naszym ekspertkom, którymi będą: Joanna Jurga, Magdalena Milert, Fundacja Szkoła z Klasą, Zuzanna Wollny

ZAPISZ SIĘ

Wesprzyj nas

Konferencja jest bezpłatna, jeśli jednak chcesz podziękować nam i prelegentom_kom za organizację wydarzenia możesz wpłacić dowolną kwotę na nasz program Mediacji Rówieśniczych dla Szkół Mediacje Rówieśnicze dla Szkół. 

Więcej o programie: https://www.dompokoju.org/wesprzyj-nas/

Harmonogram

11:00 – 11:30 Wszystko zaczyna się od rozmowy – powitanie Joanna Wajda, Fundacja Dom Pokoju

11:30 – 12:30  Wykład otwarcia – Joanna Jurga

12:30 – 13:00 Przerwa kawowa i czas na rozmowy 

13:00 – 14:30 Debata z ekspertkami

14:30 – 15:00 Przestrzeń na pytania i rozmowę z ekspertkami

15:00 – 15:10  To nie koniec, to dopiero początek

Ekspertki

Joanna Wajdawiceprezeska Fundacji. Prawniczka, mediatorka, trenerka Edukacji Pokoju i Mediacji Rówieśniczych. Zagorzała zwolenniczka edukacji antydyskryminacyjnej i metod partycypacyjnych, opartych na relacjach i poszanowania podmiotowości dzieci. To m.in. dzięki niej Konwencja Praw Dziecka zaczęła przemawiać językiem zrozumiałym dla najmłodszych.

Dzieci – a zwłaszcza syn Mateusz – są dla niej źródłem inspiracji oraz motywują do poszukiwań i innowacji. W efekcie wykorzystuje niekonwencjonalne metody pracy, takie jak symulacje procesowe czy mariaż sztuki i prawa – na przykład w formie warsztatów dla młodzieży, które towarzyszyły wystawie “Polska Gościnność” w Muzeum Współczesnym Wrocław. Z Fundacją Dom Pokoju związana od 2016 r., w której odpowiada za Pogotowie Mediacyjne i kwestie związane z edukacją.

Uwielbia kawę, Morze Bałtyckie oraz wędrówki z historią w tle. W wolnych chwilach oddaje się pasji ogrodnictwa. 

dr Joanna Jurga

Projektantka produktu i przestrzeni, badaczka w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego oraz wykładowczyni w School of Form. Specjalistka projektowania dedykowanego poczuciu bezpieczeństwa. W swojej pracy chętnie porusza zagadnienia z zakresu designu synestetycznego i spekulatywnego. Analogowa astronautka i dwukrotna komandorka symulacji misji kosmicznych w Mobilnej Stacji Badawczej Lunares. Nauczycielka medytacji i pasjonatka kosmosu. Współpracowała przy projektach badawczych z infuture hatalska foresight institute i Instytutem Kontekstów Pracy. Wyróżniona na międzynarodowych wystawach i festiwalach, takich jak Łódź Design Festival, Gdynia Design Days czy Dutch Design Week. Finalistka konkursów MakeMe, Young Polish Designer, Innovation Ad oraz Jutronauci.

Magdalena Milert 

Absolwentka Politechniki Śląskiej. Architektka, Urbanistka. W swoich social media jako @pieing opowiada o gospodarce przestrzennej, architekturze, urbanistyce oraz psychologii i przestrzeni. Brzmi nudnie? Niesłusznie. Merytoryczna wiedza przeplatana memami może być całkiem przyjemna! 
Propaguje dobry miejski UX. Podkreśla, że miasto ma być zrobione porządnie i dostępne dla wszystkich, a także zaadaptowane do zmian klimatycznych. 
Wiceprezeska Ambasady Społeczności, Członkini Klubu Jagiellońskiego, Współtwórczyni Archipogotowia – miejsca bezpłatnych porad architektonicznych dla mieszkańców Poznania, tutorka i mentorka warsztatowa.

 

Alicja Pacewicz

Ekonomistka, działaczka społeczna i oświatowa. Współzałożycielka i ekspertka Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacji Szkoła z Klasą, które rozwijają kompetencje obywatelskie i wspierają polskie szkoły oraz nauczycieli w skutecznej i nowoczesnej edukacji. Współautorka programów edukacyjnych (m.in. „Kształcenie Obywatelskie w Szkole Samorządowej”, „Szkoła z Klasą 2.0”, „Młodzi Głosują”, „Filmoteka Szkolna. Akcja!”, „Nienawiść. Jestem przeciw”, „Szkoła Tolerancji”, „WF z klasą”, „Otwarte przestrzenie edukacyjne”, „Młodzi przedsiębiorczy”, podręczników do wiedzy o społeczeństwie i przedsiębiorczości, oraz publikacji metodycznych i szkoleniowych. Ekspertka w dziedzinie edukacji obywatelskiej i ekonomicznej, kulturalnej i międzykulturowej, medialnej i cyfrowej, a także nowoczesnych metod nauczania i uczenia się. Współorganizatorka międzynarodowych programów edukacyjnych, w tym Networking European Citizenship Education. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za działania na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego. Członkini Warszawskiej Rady Edukacyjnej i Rady Kobiet, Rady Programowej Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego oraz Kolegium Programowego Europejskiego Centrum Solidarności.

Zuzanna Wollny

Koordynatorka i kuratorka programu Dobry Widok we Wrocławiu. Absolwentka ASP we Wrocławiu, kierunku Mediacja Sztuki – dyplom z wyróżnieniem w pracowni Działań w Przestrzeni Publicznej. Ilustratorka. Pomysłodawczyni i animatorka projektu społecznego Kuchnia ASP, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu edukacyjnego Tropiciele Tajemnic w MBP w Krakowie i Wieliczce (2016 – 2017), twórczyni projektu społecznego Tęcza w ramach ESK 2016. Działa w obszarze estetyki oraz estetyki w przestrzeni publicznej, zajmuje się edukacją nieformalną.

 

 

 

Śledź wydarzenie na facebooku