O przemocy w rodzinie i w bliskich relacjach rozmawiają dwie ekspertki od dialogu z Fundacji Dom Pokoju – Teo Łagowska i Joanna Wajda. Teo prowadzi projekt Dolnośląskiego Ośrodka Dialogu, do którego zapraszamy aktywne osoby z całego rejonu, a Joanna zajmuje się programem Pogotowia Mediacyjnego i Mediacji Rówieśniczych.

 

Słuchaj też: SpotifyiTunesGoogle Podcast

04:10 Trudne pytania o przemoc w relacjach
11:06 Różne rodzaje przemocy
19:12 Warto rozmawiać i sprawiedliwość naprawcza
29:28 Funkcjonowanie w relacji psychopatycznej
41:11 Pojęcie konfliktu i przemocy
45:39 Jak wyglądają mediacje w praktyce
49:37 Lansowanie tradycyjnego modelu i konwencja stambulska
54:36 Co możemy zrobić, jeśli jesteśmy świadkami przemocy

 

 

Czy z konfliktem pracuje się tak samo jak z przemocą?

Rozmowa Teo Łagowsk_ z Joanną Wajdą o tym jak wyglądają konflikty w bliskich relacjach.

Przemoc – czyli co? Czy każde agresywne zachowanie to przemoc? Jak się pracuje z osobami z doświadczeniem przemocy? 
Jak się ma przemoc do dialogu?

Z kim rozmawiamy?

Joanna Wajda, wiceprezeska Fundacji. Prawniczka, mediatorka, trenerka Edukacji Pokoju i Mediacji Rówieśniczych. Zagorzała zwolenniczka edukacji antydyskryminacyjnej i metod partycypacyjnych, opartych na relacjach i poszanowania podmiotowości dzieci. To m.in. dzięki niej Konwencja Praw Dziecka zaczęła przemawiać językiem zrozumiałym dla najmłodszych.

Dzieci – a zwłaszcza syn Mateusz – są dla niej źródłem inspiracji oraz motywują do poszukiwań i innowacji. W efekcie wykorzystuje niekonwencjonalne metody pracy, takie jak symulacje procesowe czy mariaż sztuki i prawa – na przykład w formie warsztatów dla młodzieży, które towarzyszyły wystawie “Polska Gościnność” w Muzeum Współczesnym Wrocław. Z Fundacją Dom Pokoju związana od 2016 r., w której odpowiada za Pogotowie Mediacyjne i kwestie związane z edukacją.

 

O czym rozmawiamy?

W potocznej mowie zdarza się, że słów “konflikt” i “przemoc” używa się wymiennie.
Granica pomiędzy jednym a drugim bywa cienka, a oba zjawiska mogą subtelnie się przenikać. Nie są jednak tym samym.

Rozmawiamy o tym jak bardzo przemoc deformuje relacje i sprawia, że komunikacja staje się coraz trudniejsza. W sytuacji przemocy najważniejsze jest zagwarantowanie bezpieczeństwa osobie jej doświadczającej, eliminacji zagrożenia. Powstaje jednak pytanie: czy istnieje poza tym jakaś komunikacyjna praca do wykonania? Czy w takich sytuacjach buduje się dialog? A jeśli tak, to jak to robić?

Przemoc w rodzinie i bliskich relacjach to temat, który w dobie ruchu #metoo, wzmacniającego się równouprawnienia płci i zwiększania się świadomości staje się coraz bardziej istotny. Dlatego warto rozmawiać o nim dogłębnie i nie bojąc się trudnych pytań. 

 

Teo Łagowsk_                  

Teo Łagowska – koordynatorka Dolnośląskiego Ośrodka Dialogu. W Fundacji od kilku miesięcy. Psycholożka i polonistka, wrocławianka i lubanianka, matka i partnerka. Lubi projektować komunikację i przestrzenie spotkań. Cieszy się jak dziecko, gdy można połączyć ze sobą różne bańki i gdy rzeczy się dzieją. Dlatego tworzenie sieci osób i instytucji, zainteresowanych facylitacją dialogu uważa za misję marzeń. Online zna od podszewki, ale czeka z niecierpliwością na spotkania w realu.