Zapraszamy do udziału w konferencji online „Konflikt w szkole? Młodzi sobie poradzą! Pozwól na samodzielność”, która rozpocznie się 26 listopada, o godzinie 12:00.

Wyobraź sobie szkołę…

Jesteś nauczycielką/ nauczycielem, rodzicem, uczniem/ uczennicą, a może edukacja jest Twoją pasją?  Wyobraź sobie szkołę …

Wyobraź sobie szkołę nie jako budynek, ale szeroką sieć relacji. Jako miejsce, w którym każda osoba traktowana jest z szacunkiem, z pełnym poszanowaniem swojej tożsamości i odrębności. Gdzie młodzi ludzie uczą się, a nie są nauczani. Gdzie społeczność szkolna tworzy wspólnotę biorącą współodpowiedzialność za siebie oraz za zdarzenia – zarówno te dobre jak i te, które niosą całą gamę negatywnych emocji. Konflikty występują, ale nie są zawłaszczane przez świat dorosłych. Mediator rówieśniczy ma pierwszeństwo przed uwagą czy spotkaniem z rodzicami. 

Szkołę, gdzie chęć zmiany zaczyna się od działania, a nie oczekiwania na odgórne decyzje. Szkołę, która nie jest jedynie pasem transmisyjnym informacji, faktów i niepodważalnych prawideł. W zamian tego jego obszarem doświadczania, gdzie dorosły pełni rolę drogowskazu. Pozwala na samodzielność, a gdy zdarzy się upadek wyciąga pomocną dłoń, bez osądzania i moralizatorstwa. 

Wyobrażasz to sobie!?! Jeśli chciałabyś/byś współtworzyć taką szkołę to koniecznie bądź z nami. Super team: Tomasz Bilicki – Przemek Staroń – Joanna Wajda – Dorota Whitten – Dorota Zawadzka podzielą się swoim doświadczeniem i przepisem jak tworzyć takie miejsca. Dzięki nim wyobrażenie może stać się Twoją rzeczywistością. Czy to nie fajna perspektywa? 

ZAPISZ SIĘ

Wesprzyj nas

Konferencja jest bezpłatna, jeśli jednak chcesz podziękować nam i prelegentom_kom za organizację wydarzenia możesz wpłacić dowolną kwotę na nasz program Mediacji Rówieśniczych dla Szkół Mediacje Rówieśnicze dla Szkół. 

Więcej o programie: https://www.dompokoju.org/wesprzyj-nas/

Harmonogram

12:00 – 12:10 Wszystko zaczyna się od rozmowy

12:10 – 12:55 Mediacje rówieśnicze jako supermoc – Joanna Wajda, Dorota Whitten 

13:00 – 13:45 Czego dorośli mogą nauczyć się od dzieci?  – Dorota Zawadzka 

14:00 – 14:45 Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Czyli kilka słów o relacjach – Przemek Staroń

15:00 – 15:45 Rówieśnicza interwencja kryzysowa – Tomasz Bilicki

16:00 – 16:15 Zakończenie 

Program

Mediacje rówieśnicze jako supermoc – Joanna Wajda, Dorota Whitten 

Fundacja Dom Pokoju, z którą jesteśmy związane,  prowadzi w Polsce pionierskie programy, w tym z zakresu edukacji, mediacji rówieśniczych oraz partycypacji. Jako jedyna w Polsce posiada licencję uprawniającą do wprowadzania w placówkach edukacyjnych holenderskiego Programu Zarządzania Konfliktem oraz Mediacji Rówieśniczych, który zawiera sprawdzone narzędzia profilaktyki antyprzemocowej oraz kształtują kompetencje społeczne dzieci i młodzieży. Jest to rozwiązanie systemowe i długofalowe. Mediacje rówieśnicze nie tylko uczą rozwiązywania sporów bez przemocy, ale jednocześnie uwrażliwiają na uczucia i prawa drugiego człowiek. To również lekcja tworzenia wspólnoty, poczucia przynależności i  odpowiedzialności za istotne dla niej sprawy oraz nauka realnego wpływu na ich przebieg.  Koncepcja ta w centrum stawia dziecko, które wspierane przez dorosłych, samodzielnie odkrywa potencjał zmiany swojego otoczenia.

Czego dorośli mogą nauczyć się od dzieci?  – Dorota Zawadzka

opis wkrótce

Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Czyli kilka słów o relacjach – Przemek Staroń

W swoim wystąpieniu skupię się na opowiedzeniu Państwu o tym, dlaczego relacje są najważniejsze w edukacji. I dlaczego warto je tak bardzo pielęgnować właśnie teraz

Opowiem również, bazując na danych statystycznych i wiedzy empirycznej, jakie są potrzeby ówczesnego ucznia i uczennicy i co my edukatorzy i edukatorki możemy, żyjąc w tak trudnych i nieprzyjaznych warunkach, dla nich zrobić, aby czuli się zaopiekowani. Aby mieli poczucie, że mają na kogo liczyć, że są ludzie, którzy ich wspierają i towarzyszą im w drodze, jaką jest rozwój. Aby mieli poczucie, że są ważni i wartościowi. 

W moim wystąpieniu opowiem Wam, jak kształtować relacje z uczniami i uczennicami. Opowiem o swoich doświadczeniach, sposobach i metodach pracy.

Rówieśnicza interwencja kryzysowa – Tomasz Bilicki

Prawie każdy – poznany przeze mnie w gabinecie terapeutycznym – młody człowiek, który próbował dokonać zamachu samobójczego, informował wcześniej o swoich zamiarach wybranych rówieśników (rzadko dorosłych). Podobnie jest z samouszkodzeniami, objawami zaburzeń depresyjnych i lękowych, przypadkami uzależnień, bullyingiem albo przemocą domową. Młodzież sobie z tym bardzo różnie radzi – często obarczona sekretami rówieśników i ich trudnymi emocjami sama doświadcza kryzysu i wymaga później wsparcia. Nie wie, co ma robić.

Intencją programu przedstawionego w broszurze „Rówieśnicza interwencja kryzysowa” nie jest zastąpienie rodziców, pedagogów, psychologów, psychoterapeutów czy psychiatrów przez rówieśników. Rola dorosłych, w tym profesjonalistów, jest często kluczowa. Celem programu jest rozwój kompetencji nastolatków, aby umieli pomagać rówieśnikom odpowiedzialnie i bezpiecznie. Jest to także transfer dobrej praktyki z USA, gdzie opisywane tutaj formy pomocy nazywa się rówieśniczą interwencją kryzysową.

Prelegentki i prelegenci

Joanna Wajdawiceprezeska Fundacji. Prawniczka, mediatorka, trenerka Edukacji Pokoju i Mediacji Rówieśniczych. Zagorzała zwolenniczka edukacji antydyskryminacyjnej i metod partycypacyjnych, opartych na relacjach i poszanowania podmiotowości dzieci. To m.in. dzięki niej Konwencja Praw Dziecka zaczęła przemawiać językiem zrozumiałym dla najmłodszych.

Dzieci – a zwłaszcza syn Mateusz – są dla niej źródłem inspiracji oraz motywują do poszukiwań i innowacji. W efekcie wykorzystuje niekonwencjonalne metody pracy, takie jak symulacje procesowe czy mariaż sztuki i prawa – na przykład w formie warsztatów dla młodzieży, które towarzyszyły wystawie “Polska Gościnność” w Muzeum Współczesnym Wrocław. Z Fundacją Dom Pokoju związana od 2016 r., w której odpowiada za Pogotowie Mediacyjne i kwestie związane z edukacją.

Uwielbia kawę, Morze Bałtyckie oraz wędrówki z historią w tle. W wolnych chwilach oddaje się pasji ogrodnictwa.

Dorota Whitten – wiceprezeska Fundacji, socjolożka i mediatorka, zajmuje się transformacją konflikt w przestrzeni społecznej.

Zajmuje się edukacją szkolną, w tym zmianami postaw kadry pedagogicznej (budowanie otwartości i reorientacja na ucznia jako podmiot, a nie przedmiot praktyk). Działa we wspólnotach lokalnych, pracuje na rzecz przekształceń relacji społecznych i aktywizacji na poziomie osiedli w dużych miastach. Jest zwolenniczką i propagatorką projektowania uniwersalnego, związanego z przestrzenią architektoniczną. Swoje działania zawodowe prowadzi na styku socjologii i mediacji – dziedzin, które uzupełniając się tworzą podwaliny pod budowanie dialogu wielopoziomowego w społecznościach lokalnych. Orędowniczka mediacji w budowaniu procesu partycypacji współzarządzania przestrzenią społeczną na poziomie miasta, osiedla, podwórka itp.

Dorota Zawadzka – pedagog i psycholog rozwoju człowieka, absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła również podyplomowe studia z literatury dla dzieci i młodzieży na Uniwersytecie Warszawskim i Psychodietetykę na SWPS. Pracowała jako wykładowca w katedrze psychologii rozwoju, a następnie psychologii wychowawczej na UW i w SPWS.. Czynnie wspierała kampanie społeczne „Bicie jest głupie”, „Kocham nie biję” „Kocham reaguję”. Od 2000 roku współpracuje z Komitetem Ochrony Praw Dziecka. Ambasador akcji Cała Polska czyta dzieciom.  Największą popularność zyskała dzięki programowi Superniania,który prowadziła na antenie telewizji TVN. Prowadziła również programy „Świat według dziecka”, „Na kłopoty Zawadzka”, „Do tablicy”.  w telewizji TVN Style. Występowała na antenie radia Kolor w audycji Kobiece prawdy oraz w Radiu ZET prowadząc program Anioły i bachory. Autorka wielu poradników dla rodziców.

Przemek Staroń – psycholog i kulturoznawca, wykładowca Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sopocie oraz współzałożyciel Centrum Rozwoju Jump, w ramach którego wspiera rozwój i stymuluje umiejętność myślenia młodzieży, dorosłych i seniorów.

Nauczyciel dyplomowany, autor książki „Szkoła bohaterek i bohaterów”, twórca Zakonu Feniksa, nagrodzony przez Komisję Europejską orędownik spotkań pokoleń. Wybrany Człowiekiem Roku 2019 w kategorii “Wzorowe sprawowanie” w plebiscycie czytelników “Gazety Wyborczej”. Wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, finalista Nauczycielskiego Nobla – Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020

Tutor niemal 50 finalistów i laureatów Olimpiady Filozoficznej, fan kreatywnego nauczania i twórca pracowni #utrzy, jako prekursor wykorzystania Snapchata w edukacji nazywany profesorem Snapem. Nauczyciel Roku 2018.

Tomasz Bilicki – pedagog, terapeuta, certyfikowany interwent kryzysowy (University of Maryland), trener umiejętności społecznych. Ukończył psychologię motywacji na Uniwersytecie SWPS oraz kilkaset godzin szkoleń w zakresie wsparcia i terapii. Absolwent programu szkoleniowego ICISF w modelu indywidualnej i grupowej interwencji kryzysowej CISM, zalecanego przez ONZ. Szkolił się także na Uniwersytecie w Nowym Jorku, Utrechcie i Harvarda.

Jest koordynatorem Punktu Interwencji Kryzysowej dla Młodzieży RE-START, Regionalnego Interwencyjnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży oraz dyrektorem akredytowanego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Fundacji Innopolis w Łodzi. Członek dwóch amerykańskich organizacji branżowych: International Critical Incident Stress Foundation oraz Association for Middle Level Education. Jest także nauczycielem – uczy wiedzy o społeczeństwie w Szkole Podstawowej nr 35 na łódzkich Bałutach.

Śledź wydarzenie na facebooku

Pobierz plakat

Pobierz zaproszenie