BLOG
Baza wiedzy

EDUKACJA POKOJU


Edukacja pokoju to zarówno idea, metoda i cel naszej działalności.

Uczy porozumienia, akceptacji dla „inności”, pozytywnego rozwiązywania konfliktów
czytaj więcej

Zarządzanie Konfliktem


Wierzymy w konstruktywną siłę konfliktu i wiemy, że może on budować, a nie rujnować.

Edukacja w zakresie porozumienia bez przemocy stanowi jedno z podstawowych wyzwań współczesnej cywilizacji.
czytaj więcej

ROZWÓJ LOKALNY


Idea społeczeństwa obywatelskiego, zrównoważony rozwój, współpraca międzysektorowa i włączenie biznesu w otoczenie, w którym funkcjonuje – to obszary naszej aktywności wspierające rozwój lokalny.

czytaj więcej

Fundacja Dom Pokoju jest ośrodkiem nowoczesnej myśli o społeczeństwie, którego centrum stanowi Człowiek, świadomy swojej tożsamości Obywatel, członek Wspólnoty.

o nas

Aktualności


ZK
16.04.2019

Stop mowie nienawiści! Apel wrocławskiego środowiska społecznego do Gazety Wrocławskiej

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Akcja Miasto,Regionalnym Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Stowarzyszeniem na rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego Nomada, Strajkiem Kobiet Wrocław, Obywatelami RP, Fundacją Jak Malowana, Stowarzyszeniem Różnorodności Społecznej UP-DATE, Dolnośląską Fundacją Przyjaciele, Ośrodkiem Działań Artystycznych „Firlej”, […]

czytaj więcej +
ZK
12.04.2019

Raport z Narady Obywatelskiej o Edukacji #NOoE

Zapraszamy do lektury raportu zawierającego wszystkie zgłoszone przez uczestników pomysły i uwagi. RAPORT DO POBRANIA Narada Obywatelska o Edukacji – wydarzenie ogólnopolskie, którego inicjatorami są m.in. osoby tworzące Ja, nauczyciel., STOCZNIA i Protest z Wykrzyknikiem […]

czytaj więcej +
RL
24.07.2018

Publikujemy raport z konsultacji Centrum Południe

Pod koniec 2017 roku zrealizowaliśmy cykl konsultacji i warsztatów architektonicznych na terenie Osiedla Powstańców Śląskich. Konsultuacje odbywały się w ramach kontynuacji naszej współpracy z firmą SKANSKA. Konsultacje odbyły się w 3 etapach: – warsztaty architektoniczne […]

czytaj więcej +
ZK
18.06.2018

X Turniej Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi

X Turniej Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi W czerwcu odbyły się dwa wydarzenia w ramach X. edycji Turnieju Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi: pokaz filmowy w Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz cały dzień sportowych emocji oraz koncertów. Organizatorami […]

czytaj więcej +
ZK
02.11.2017

Kolacja Mediacyjna

W związku z obchodzonymi w październiku Dniami Mediacji, 31 października w  lokalu Barbara odbyła się Kolacja Mediacyjna – spotkanie przedstawicieli Fundacji Dom Pokoju i Pogotowia Mediacyjnego z Radnymi Osiedlowymi i przedstawicielami Urzędu Miasta oraz Wrocławskiego […]

czytaj więcej +
ZK
27.09.2017

Jesienna Akademia Liderów 2017 

 W ramach projektu Wrocław Rozmawia zapraszamy na kolejną Akademię Liderów:  jesienią 2017 w siedzibie Fundacji Dom Pokoju przy ul. Łokietka 5/1 odbędą się szkolenia i warsztaty, prowadzone przez aktywistów, ludzi nauki i działaczy społecznych. Wszystkie spotkania w ramach […]

czytaj więcej +
05.05.2016

Zaproszenie na Dzień Europy

DE2016

9 maja 2016 roku, w dniu upamiętniającym podpisanie deklaracji Schumana Komisja Europejska organizuje Piknik w Parku Staromiejskim, w którym jak co roku bierze udział również Fundacja Dom Pokoju.

Start imprezy w Parku Staromiejskim przy Teatrze Lalek o godz. 10:00 9 maja, a w programie m.in:
stoiska Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, spotkania z kulturą krajów europejskich, animacje dla dzieci i dorosłych, gra miejska KRASNALowa przyGOda, konkursy, warsztaty z: fotografii otworkowej, z upcyclingu, z drobnych napraw rowerowych, jazda na rowerze-blenderze produkującym owocowe koktajle, znakowanie rowerów, nauka pierwszej pomocy, czy joga.

IMG_20150509_154117

Fundacja Dom Pokoju, podobnie jak w poprzednim roku, pojawi się na pikniku z Międzypokoleniową Mapą Wspomnień – Przepisem na pokój.

Czym jest Międzypokoleniowa Mapa Wspomnień?

Podczas Dnia Europy, we wrocławskim Parku Staromiejskim ustawimy wielką mapę Polski i państw ościennych, na której każdy będzie mógł zaznaczyć skąd przybył lub dokąd rzucił go los. Zapraszamy babcie i dziadków ze swoimi wnukami, rodziców z dziećmi, związane w międzypokoleniowych relacjach rodziny, przyjaciół i znajomych. Będziemy rejestrować rozmowy z uczestnikami naszego happeningu oraz wykonywać pamiątkowe zdjęcie polaroidem. Symbolicznej wędrówce i opowieściom przesiedleńczym chcemy nadać smaku zbierając przepisy kulinarne charakteryzujące miejsce pochodzenia rozmówcy.


Historie i miejsca ważne dla mieszkańców Wrocławia pozwolą nam stworzyć mapę, która pokaże gdzie i jakie są korzenie osób obecnie mieszkających w stolicy Dolnego Śląska. Będzie to okazja do zastanowienia się nad swoim pochodzeniem, poznania historii rodziców i dziadków, wymiany doświadczeń międzypokoleniowych, również tych smakowitych, bowiem na potrzeby akcji Specjały Nadodrza zbierzemy ulubione, tradycyjne, rodzinne przepisy Wrocławian. Wierzymy, że dobre emocje i  pokój w rodzinach jest przepisem na trwały pokój w Europie!

Więcej informacji i szczegółowy harmonogram można znaleźć w wydarzeniu poniżej, a relację oraz zdjęcia i film prezentujemy w osobnym wpisie.

Projekt „100 lat dla pokoju w Europie” został sfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu „Europa dla obywateli”, a to, jak projekt był realizowany w poszczególnych szkołach można obejrzeć w naszym albumie.

zwiń ―

Fundacja Dom Pokoju
ul. Wł.Łokietka 5, 50-243 Wrocław
dompokoju@dompokoju.org | +48 883 047 310