BLOG
Baza wiedzy

EDUKACJA POKOJU


Edukacja pokoju to zarówno idea, metoda i cel naszej działalności.

Uczy porozumienia, akceptacji dla „inności”, pozytywnego rozwiązywania konfliktów
czytaj więcej

Zarządzanie Konfliktem


Wierzymy w konstruktywną siłę konfliktu i wiemy, że może on budować, a nie rujnować.

Edukacja w zakresie porozumienia bez przemocy stanowi jedno z podstawowych wyzwań współczesnej cywilizacji.
czytaj więcej

ROZWÓJ LOKALNY


Idea społeczeństwa obywatelskiego, zrównoważony rozwój, współpraca międzysektorowa i włączenie biznesu w otoczenie, w którym funkcjonuje – to obszary naszej aktywności wspierające rozwój lokalny.

czytaj więcej

Fundacja Dom Pokoju jest ośrodkiem nowoczesnej myśli o społeczeństwie, którego centrum stanowi Człowiek, świadomy swojej tożsamości Obywatel, członek Wspólnoty.

o nas

Aktualności


ZK
16.04.2019

Stop mowie nienawiści! Apel wrocławskiego środowiska społecznego do Gazety Wrocławskiej

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Akcja Miasto,Regionalnym Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Stowarzyszeniem na rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego Nomada, Strajkiem Kobiet Wrocław, Obywatelami RP, Fundacją Jak Malowana, Stowarzyszeniem Różnorodności Społecznej UP-DATE, Dolnośląską Fundacją Przyjaciele, Ośrodkiem Działań Artystycznych „Firlej”, […]

czytaj więcej +
ZK
12.04.2019

Raport z Narady Obywatelskiej o Edukacji #NOoE

Zapraszamy do lektury raportu zawierającego wszystkie zgłoszone przez uczestników pomysły i uwagi. RAPORT DO POBRANIA Narada Obywatelska o Edukacji – wydarzenie ogólnopolskie, którego inicjatorami są m.in. osoby tworzące Ja, nauczyciel., STOCZNIA i Protest z Wykrzyknikiem […]

czytaj więcej +
RL
24.07.2018

Publikujemy raport z konsultacji Centrum Południe

Pod koniec 2017 roku zrealizowaliśmy cykl konsultacji i warsztatów architektonicznych na terenie Osiedla Powstańców Śląskich. Konsultuacje odbywały się w ramach kontynuacji naszej współpracy z firmą SKANSKA. Konsultacje odbyły się w 3 etapach: – warsztaty architektoniczne […]

czytaj więcej +
ZK
18.06.2018

X Turniej Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi

X Turniej Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi W czerwcu odbyły się dwa wydarzenia w ramach X. edycji Turnieju Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi: pokaz filmowy w Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz cały dzień sportowych emocji oraz koncertów. Organizatorami […]

czytaj więcej +
ZK
02.11.2017

Kolacja Mediacyjna

W związku z obchodzonymi w październiku Dniami Mediacji, 31 października w  lokalu Barbara odbyła się Kolacja Mediacyjna – spotkanie przedstawicieli Fundacji Dom Pokoju i Pogotowia Mediacyjnego z Radnymi Osiedlowymi i przedstawicielami Urzędu Miasta oraz Wrocławskiego […]

czytaj więcej +
ZK
27.09.2017

Jesienna Akademia Liderów 2017 

 W ramach projektu Wrocław Rozmawia zapraszamy na kolejną Akademię Liderów:  jesienią 2017 w siedzibie Fundacji Dom Pokoju przy ul. Łokietka 5/1 odbędą się szkolenia i warsztaty, prowadzone przez aktywistów, ludzi nauki i działaczy społecznych. Wszystkie spotkania w ramach […]

czytaj więcej +
11.04.2017

Zapraszamy na Forum Międzykulturowe

Prezydent Wrocławia oraz Fundacja Dom Pokoju zapraszają
do uczestnictwa w Forum Międzykulturowym, które odbędzie się 22 kwietnia 2017r. we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.

Pragniemy, aby Wrocław był wspólnotą ludzi, w którym mieszkańcy żyją we wzajemnym szacunku bez względu na swoje pochodzenie, odrębność kulturową, język czy religię.  Dlatego zaproszenie do uczestnictwa w Forum jest jednocześnie zaproszeniem do współtworzenia założeń strategii dialogu międzykulturowego dla naszego miasta.

Spotkanie 22 kwietnia jest jednym z kluczowych etapów budowanie strategii, w trakcie którego chcemy przede wszystkim zdiagnozować problemy, zagadnienia, potrzeby, które wynikają z prowadzonych przez Was działań. Będą one istotnym wkładem w tworzenie dokumentu, który w sposób długofalowy pozwoli  realizować naszą wizję Wrocławia.

Proponujemy  pracę przy moderowanych stolikach. Dokonując rejestracji wybierają Państwo dwa najbardziej interesujące Was tematy, a my postaramy się tak ułożyć spotkanie, aby była możliwość wzięcia udziału w pracach dwóch wybranych przez siebie grup. Przewidujemy dwie sesje po 1,5 godziny. Całość zostanie podsumowana podczas półgodzinnej sesji plenarnej, podczas której moderatorzy/moderatorki przedstawią główne wnioski i rekomendacje.

12:00 – 12:30

otwarcie Forum Międzykulturowego

12:30 – 14:00

start prac stolikowych / I tura

14:00 – 14:30

przerwa kawowa, rozmowy w kuluarach

14:30 – 16:00

prace stolikowe / II tura

16:00 – 16:30

prezentacja wyników prac grup roboczych

Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego do 18.04.2017

Program Forum

Zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu czasu, który nam poświęcicie, dlatego w programie nie ma wykładów, zamkniętych debat i paneli. Zamiast tego proponujemy efektywną pracę warsztatową przy moderowanych stolikach. Przypominamy  – dokonując zgłoszenia wybierasz dwa najbardziej interesujące Cię tematy, a my postaramy się tak ułożyć spotkanie, byś mógł wziąć udział w pracach dwóch wybranych przez siebie grup. Przewidujemy dwie sesje po 1,5 godziny. Całość zostanie podsumowana podczas półgodzinnej sesji plenarnej, podczas której moderatorzy/moderatorki przedstawią główne wnioski i rekomendacje.

 

Proponowane tematy stolików:

Bezpieczeństwo /

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb mieszkańców. Co musiałoby się zadziać, abyśmy czuli się bezpiecznie jako obywatele międzykulturowego Wrocławia?

Edukacja / moderator dr Krzysztof Nowak  Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich

Edukacja i wiedza to, obok bezpieczeństwa, kluczowy obszar potrzeb dialogu międzykulturowego. Rozmowa o edukacji toczyć się będzie, mamy nadzieję, w kontekście szeroko rozumianych kompetencji budowania dialogu międzykulturowego. Przy stoliku będzie można zastanowić się zarówno nad edukacją w szkołach, jak i o warsztatach dla konkretnych grup zawodowych, po kampanie społeczne.

Integracja /

Integracja z mieszkańcami Wrocławia jest procesem, który chcemy podnieść w strategii na wielu różnych poziomach, począwszy od promocji różnorodności kulturowej naszego miasta po odpowiedź na konkretne potrzeby: wsparcie w procesie adaptacji, naukę języka, sprawy formalne, współpracę z biznesem itp. Chcemy z Wami o tym porozmawiać, aby robić to jak najbardziej efektywnie.

Prawo i otoczenie prawne / moderatorka Joanna Wajda Fundacja Dom Pokoju

Konstytucja RP, Konwencja Praw Człowieka, dyrektywy UE, ale również ustawy, rozporządzenia i prawo lokalne – jak się w tym wszystkim poruszać? Nasze zdiagnozowane bariery, rekomendacje zmian, dobre praktyki – wszystko do omówienia.

 Uczestnictwo / reprezentacja / moderatorka Karolina Mróz Fundacja Dom Pokoju

Jak eksplikować swoje potrzeby i czuć się uczestnikiem dialogu wielopoziomowego? Jak uczestniczyć w życiu miasta jako jego pełnoprawny obywatel?

Stolik moderowany w języku angielskim, poruszający kompilację powyższych tematów/ moderatorki: Maja Zabokrzycka (Fundacja Dom Pokoju) oraz dr Iwona Nowak ( Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich

What are the needs of foreigners living in Wrocław? Do you feel part of Wrocław’s community? How can you participate in multilevel governance? Is Wrocław safe city for an expatriot? What can we change about education and integtration? We would like to hear your voice. Being a foreigner living in Poland, you are an expert in the subcject.

Stolik mapowania zasobów / moderatorka Katarzyna Wala

W jaki sposób działają organizacje i instytucje, które zajmują się wielokulturowością? Jakie obszary mamy już zabezpieczone? Gdzie są jeszcze braki? Poznajmy się, bazujmy na wspólnych zasobach i szukajmy sposobów żeby je wzmocnić.

zwiń ―

Fundacja Dom Pokoju
ul. Wł.Łokietka 5, 50-243 Wrocław
dompokoju@dompokoju.org | +48 883 047 310