BLOG
Baza wiedzy

EDUKACJA POKOJU


Edukacja pokoju to zarówno idea, metoda i cel naszej działalności.

Uczy porozumienia, akceptacji dla „inności”, pozytywnego rozwiązywania konfliktów
czytaj więcej

Zarządzanie Konfliktem


Wierzymy w konstruktywną siłę konfliktu i wiemy, że może on budować, a nie rujnować.

Edukacja w zakresie porozumienia bez przemocy stanowi jedno z podstawowych wyzwań współczesnej cywilizacji.
czytaj więcej

ROZWÓJ LOKALNY


Idea społeczeństwa obywatelskiego, zrównoważony rozwój, współpraca międzysektorowa i włączenie biznesu w otoczenie, w którym funkcjonuje – to obszary naszej aktywności wspierające rozwój lokalny.

czytaj więcej

Fundacja Dom Pokoju jest ośrodkiem nowoczesnej myśli o społeczeństwie, którego centrum stanowi Człowiek, świadomy swojej tożsamości Obywatel, członek Wspólnoty.

o nas

Aktualności


RL
24.07.2018

Publikujemy raport z konsultacji Centrum Południe

Pod koniec 2017 roku zrealizowaliśmy cykl konsultacji i warsztatów architektonicznych na terenie Osiedla Powstańców Śląskich. Konsultuacje odbywały się w ramach kontynuacji naszej współpracy z firmą SKANSKA. Konsultacje odbyły się w 3 etapach: – warsztaty architektoniczne […]

czytaj więcej +
ZK
18.06.2018

X Turniej Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi

X Turniej Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi W czerwcu odbyły się dwa wydarzenia w ramach X. edycji Turnieju Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi: pokaz filmowy w Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz cały dzień sportowych emocji oraz koncertów. Organizatorami […]

czytaj więcej +
ZK
02.11.2017

Kolacja Mediacyjna

W związku z obchodzonymi w październiku Dniami Mediacji, 31 października w  lokalu Barbara odbyła się Kolacja Mediacyjna – spotkanie przedstawicieli Fundacji Dom Pokoju i Pogotowia Mediacyjnego z Radnymi Osiedlowymi i przedstawicielami Urzędu Miasta oraz Wrocławskiego […]

czytaj więcej +
ZK
27.09.2017

Jesienna Akademia Liderów 2017 

 W ramach projektu Wrocław Rozmawia zapraszamy na kolejną Akademię Liderów:  jesienią 2017 w siedzibie Fundacji Dom Pokoju przy ul. Łokietka 5/1 odbędą się szkolenia i warsztaty, prowadzone przez aktywistów, ludzi nauki i działaczy społecznych. Wszystkie spotkania w ramach […]

czytaj więcej +
ZK
14.06.2017

Wyniki konkursu “Homo viator. Wszyscy jesteśmy migrantami i migrantkami”

Szanowni Państwo, jest nam niezmiernie miło ogłosić, że laureatami i laureatkami konkursu “Homo viator. Wszyscy jesteśmy migrantami i migrantkami” zostały następujące osoby: Darius Caldarar Inga Charlikowska Oliwia Fomińska Adriana Gabor Jakub Wroński Paulina Bryk Elvis […]

czytaj więcej +
EP
02.06.2017

Zgoda Prezentem na Dzień Dziecka na Wsypie Słodowej

W niedzielę 4 czerwca na Wsypie Słodowej odbędzie się drugi piknik Miesiąca Rodziny – Dzień Dziecka na Wyspie Słodowej. Na wydarzeniu nie zabraknie Pogotowia Mediacyjnego z akcją „Zgoda Prezentem na Dzień Dziecka”, podczas której będziemy zachęcać […]

czytaj więcej +
11.07.2016

Spotkanie z partnerami z Holandii

28 czerwca w siedzibie naszej Fundacji odbyło się spotkanie z przedstawicielem Muzeum Anny Frank w Amsterdamie, naszym wieloletnim partnerem oraz przedstawicielami Muzeum Auschwitz. Rozmawialiśmy o kolejnym projekcie młodych liderów i planach na lata 2016-2018. Wstępne spotkanie w tej sprawie odbyliśmy już w lutym, z udziałem tych samych stron. W sierpniu kończymy projekt 100 lat dla pokoju w Europie, w ramach którego odbyliśmy szereg spotkań z partnerami, w ramach budowy sieci współpracy i długofalowej strategii rozwoju Edukacji Pokoju.

fdp_levinfdp_levin2

Liczne spotkania, które odbywamy są elementem budowania długofalowej strategii rozwoju Edukacji Pokoju w naszej Fundacji. Realizowany przez nas projekt „100 lat dla pokoju w Europie” został sfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu „Europa dla obywateli”.

Trudno zliczyć wszystkie spotkania, które odbyliśmy w ramach realizacji projektu z naszymi parterami, ale spróbujmy wymienić choć niektóre:

Zdjęcia z wszystkich spotkań i informacje prezentujemy w albumie Fundacji Dom Pokoju na naszym Facebooku, a to, jak pracowały współpracujące z nami szkoły prezentujemy również w albumie wdrażanie projektu 100 lat.

 

Wydarzenie 4 Produkcja wystawy PeaceUE i skompletowanie Lekcjobusa, upowszechnianie, wystawa, Impreza finałowa

 Udział: Projekt umożliwił spotkanie 1809 obywateli, z których ok 1729 pochodziło z Wrocławia (Polska) i ok 80 pochodziło z różnych miast w Polsce.

Miejsce/Data: Wydarzenia miały miejsce w całej Polsce, a szczególnie we Wrocławiu, Bielsku Białej, Bukowinie Tatrzańskiej, Krakowie, Warszawie, Wałbrzychu, Opolu, Oleśnicy, Słupsku, Szczecinie (Polska) i Tallinie (Estonia).

Krótki opis: Opracowaliśmy metody edukacyjne nasze i naszych partnerów: Domu Anne Frank i Sieci Euroclio  i zebraliśmy je w Lekcjobusie – wirtualnej platformie z materiałami i pomocami dla edukatorów oraz całym know how. Analogowym odpowiednikiem platformy jest segregator z tymi materiałami wraz z wystawami będącymi częścią naszych programów edukacyjnych. Uzupełnieniem ich jest wystawa 100 lat dla pokoju w Europie, zaprojektowana przez młodych wrocławskich kuratorów i artystów. Składa się ona z 48 kar­tonów z nadrukami zawierającymi opisy zjawisk, ruchów i wydarzeń, które doty­czyły pokoju w Europie na przestrzeni stu lat. Wraz z broszurą zawierającą refleksję Europejczyków na temat pokoju stanowi tworzywo do dalszych działań edukacyjno-kulturalnych dla młodzieży.

Rok 2015 był czasem, w którym zaczęto coraz mocniej mówić o kryzysie uchodźczym, co przełożyło się na radykalizację postaw Polaków wobec przedstawicieli mniejszości etnicznych i narodowych (a szczególnie wyznawców Islamu), mowę nienawiści i przemoc skierowaną w osoby o odmiennym kolorze skóry czy wyznaniu. 18 listopada 2015 roku podczas manifestacji Obozu Narodowo-Radykalnego na środku Rynku spalono kukłę, która wyglądem nawiązywała do stereotypowego wizerunku żydowskiego mężczyzny. Po tym skandalicznym wydarzeniu wspólnie z TUMW-em, Akcją Miasto i pracownikami Uniwersytetu Wrocławskiego opublikowaliśmy list otwarty, w którym zdecydowanie sprzeciwiliśmy się tego typu zachowaniom. W efekcie, wspólnie z prezydentem Wrocławia, zorganizowaliśmy koncert na Placu Wolności pn. „Wrocław dla tolerancji”, który zgromadził tłumy. Między występami Jose Torresa, Lecha Janerki, Leszka Cichońskiego, pochodzącego z Grecji Dimczo Angelowa i chóru Narodowego Forum Muzyki przemawiali prezydent Wrocławia, profesorowie, sportowcy, artyści, aktywiści, przedstawiciele obecnych we Wrocławiu religii i związków wyznaniowych, kuratorzy Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz mieszkańcy. Podkreślali, że sprzeciwiają się przejawom ksenofobii i rasizmu i że wolność i otwartość to tradycja naszego miasta.

Postanowiliśmy także wesprzeć lokalną społeczność muzułmańską i włączyć się razem z projektem w organizację wydarzeń społeczno-kulturalnych dostrzegając palącą konieczność pracy w zakresie edukacji pokoju. Wspólnie przygotowujemy także film, który ma być materiałem edukacyjnym dla uczniów przedstawiającym Wrocławian – muzułman, ich życie w tym mieście, rodziny, problemy i marzenia.

Wrocław, gdzie działamy, mocno włączył się w debatę o pokoju w Europie.

Wystawy i warsztaty Lekcjobusa były dwukrotnie częścią obchodów Dnia Europy, Targów Międzykulturowych dla nauczycieli, konferencji “Mam prawo” organizowanej przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz innych debat i konferencji dotyczących przemocy, mowy nienawiści i kryzysu uchodźczego.

Na bazie wystawy 100 lat dla Pokoju w Europie wspólnie z Prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem zorganizowaliśmy 20 lipca 2016 roku finał projektu – Spacer Pokoju. Rozpoczynał się on w sercu wrocławskiego Rynku w Sukiennicach, szedł trasą miejsc związanych w wrocławskimi teologami i aktywistami pokoju i zakończył się w Arsenale, gdzie uczestnicy zwiedzali wystawę „Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek. Nieznany ojciec Europy” powstałą w ramach programu Kreatywna Europa komponent Kultura. Po spacerze, w siedzibie Fundacji Dom Pokoju odbyła się debata pt. Pięciu myślicieli wrocławskich w obronie praw człowieka, W finał projektu zostali także zaangażowani przebywający we Wrocławiu wolontariusze EVS, którzy opracowali i przeprowadzili warsztaty na bazie wystawy wpisując je w obchody Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Przeprowadziliśmy także warsztaty w trakcie Sztafety Szkół Stop Mowie Nienawiści.

Zgodnie z założeniem projektu wypracowaliśmy długoletnią  strategię rozwoju edukacji pokoju. Dzięki temu, że projekt zapewniał nam środki na ten cel mogliśmy uczestniczyć w licznych zespołach eksperckich, kongresach, seminariach i spotkaniach networkingowych, gdzie konsultowaliśmy nasze pomysły i promowaliśmy Fundację. Rozwijaliśmy także zespół trenerów, edukatorów i ekspertów Fundacji inwestując w rozwój ich kompetencji poprzez uczestnictwo w szkoleniach i kursach. Zacieśniliśmy także współpracę z partnerami w Holandii otrzymując licencję na realizację w Polsce programu Szkoła Pokoju (Vreedzame School) oraz włączyliśmy się w projekt realizowany z grantu Króla Holandii przez Dom Anne Frank i Muzeum Auschwitz – Birkenau rozszerzając tym samym sieć o kolejnych nauczycieli, a także tym razem młodzieżowych liderów – edukatorów.

Postawiliśmy także rozpoznawalność Fundacji i oferowanych przez nią programów poprzez m.in. zmianę wizerunku, a także współpracę z prezydentem Słupska i instytucjami innych miasta, gdzie planujemy realizację programów w kolejnych szkołach. Zbudowaliśmy też silną pozycję Fundacji w relacji z samorządem Wrocławia, który przyjął program Szkoły Pokoju jako priorytet działań edukacji w mieście i wsparł pilotażowy projekt Dzielnicy Pokoju. Nasi eksperci zostali włączeni do zespołów opracowujących Strategię Edukacji, Strategię Wrocław 2030 i Foresight 2036/56, zespoły kryzysowe i komisję konkursu dla nastolatków pn. „Ośmiu Wspaniałych” wyróżniającego młodzież aktywnie działającą społecznie.

Projekt „100 lat dla pokoju w Europie” został sfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu „Europa dla obywateli”

zwiń ―

Fundacja Dom Pokoju
ul. Wł.Łokietka 5, 50-243 Wrocław
dompokoju@dompokoju.org | +48 883 047 310