BLOG
Baza wiedzy

EDUKACJA POKOJU


Edukacja pokoju to zarówno idea, metoda i cel naszej działalności.

Uczy porozumienia, akceptacji dla „inności”, pozytywnego rozwiązywania konfliktów
czytaj więcej

Zarządzanie Konfliktem


Wierzymy w konstruktywną siłę konfliktu i wiemy, że może on budować, a nie rujnować.

Edukacja w zakresie porozumienia bez przemocy stanowi jedno z podstawowych wyzwań współczesnej cywilizacji.
czytaj więcej

ROZWÓJ LOKALNY


Idea społeczeństwa obywatelskiego, zrównoważony rozwój, współpraca międzysektorowa i włączenie biznesu w otoczenie, w którym funkcjonuje – to obszary naszej aktywności wspierające rozwój lokalny.

czytaj więcej

Fundacja Dom Pokoju jest ośrodkiem nowoczesnej myśli o społeczeństwie, którego centrum stanowi Człowiek, świadomy swojej tożsamości Obywatel, członek Wspólnoty.

o nas

Aktualności


ZK
16.04.2019

Stop mowie nienawiści! Apel wrocławskiego środowiska społecznego do Gazety Wrocławskiej

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Akcja Miasto,Regionalnym Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Stowarzyszeniem na rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego Nomada, Strajkiem Kobiet Wrocław, Obywatelami RP, Fundacją Jak Malowana, Stowarzyszeniem Różnorodności Społecznej UP-DATE, Dolnośląską Fundacją Przyjaciele, Ośrodkiem Działań Artystycznych „Firlej”, […]

czytaj więcej +
ZK
12.04.2019

Raport z Narady Obywatelskiej o Edukacji #NOoE

Zapraszamy do lektury raportu zawierającego wszystkie zgłoszone przez uczestników pomysły i uwagi. RAPORT DO POBRANIA Narada Obywatelska o Edukacji – wydarzenie ogólnopolskie, którego inicjatorami są m.in. osoby tworzące Ja, nauczyciel., STOCZNIA i Protest z Wykrzyknikiem […]

czytaj więcej +
RL
24.07.2018

Publikujemy raport z konsultacji Centrum Południe

Pod koniec 2017 roku zrealizowaliśmy cykl konsultacji i warsztatów architektonicznych na terenie Osiedla Powstańców Śląskich. Konsultuacje odbywały się w ramach kontynuacji naszej współpracy z firmą SKANSKA. Konsultacje odbyły się w 3 etapach: – warsztaty architektoniczne […]

czytaj więcej +
ZK
18.06.2018

X Turniej Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi

X Turniej Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi W czerwcu odbyły się dwa wydarzenia w ramach X. edycji Turnieju Piłki Nożnej Przeciwko Rasizmowi: pokaz filmowy w Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz cały dzień sportowych emocji oraz koncertów. Organizatorami […]

czytaj więcej +
ZK
02.11.2017

Kolacja Mediacyjna

W związku z obchodzonymi w październiku Dniami Mediacji, 31 października w  lokalu Barbara odbyła się Kolacja Mediacyjna – spotkanie przedstawicieli Fundacji Dom Pokoju i Pogotowia Mediacyjnego z Radnymi Osiedlowymi i przedstawicielami Urzędu Miasta oraz Wrocławskiego […]

czytaj więcej +
ZK
27.09.2017

Jesienna Akademia Liderów 2017 

 W ramach projektu Wrocław Rozmawia zapraszamy na kolejną Akademię Liderów:  jesienią 2017 w siedzibie Fundacji Dom Pokoju przy ul. Łokietka 5/1 odbędą się szkolenia i warsztaty, prowadzone przez aktywistów, ludzi nauki i działaczy społecznych. Wszystkie spotkania w ramach […]

czytaj więcej +
27.09.2017

Jesienna Akademia Liderów 2017 

 W ramach projektu Wrocław Rozmawia zapraszamy na kolejną Akademię Liderów:  jesienią 2017 w siedzibie Fundacji Dom Pokoju przy ul. Łokietka 5/1 odbędą się szkolenia i warsztaty, prowadzone przez aktywistów, ludzi nauki i działaczy społecznych. Wszystkie spotkania w ramach Akademii Liderów są bezpłatne i mają otwarty charakter. 
 
Zapraszamy do zapisywania się przez formularz zgłoszeniowy:
__________________________________
PANEL OBYWATELSKI – JAK TO DZIAŁA? 
 
27.09.2017, godz. 17.00-20.00 w siedzibie Fundacji Dom Pokoju, przy ul. Łokietka 5/1. 
Prowadzący: dr Marcin Gerwin


Panel obywatelski to sposób na podejmowanie demokratycznych decyzji na poziomie miasta, państwa lub społeczności międzynarodowej (Unia Europejska, ONZ). Sam panel to losowo wyłoniona grupa mieszkańców i mieszkanek, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak miejsce zamieszkania, płeć, wiek czy poziom wykształcenia. Dzięki uwzględnieniu kryteriów demograficznych uzyskuje się grupę, która stanowi ona miasto lub państwo w pigułce. Panel obywatelski pozwala na dogłębne przeanalizowanie danego tematu, omówienie różnych rozwiązań, wysłuchanie argumentów za i przeciw. Jego celem jest podejmowanie świadomych, przemyślanych decyzji i szukanie rozwiązań, które będą najkorzystniejsze z perspektywy dobra wspólnego danej społeczności.

dr Marcin Gerwin – specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i partycypacji. Z wykształcenia politolog. Współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej oraz Inicjatywy na rzecz Paneli Obywatelskich. Autor książek „Żywność i demokracja” oraz „Żywność przyjazna dla klimatu”. Prowadzi ponadto warsztaty dla młodzieży z uważności oraz działania na rzecz przeciwdziałania przemocy w szkołach. Publicysta Krytyki Politycznej.

 

O UWAŻNOŚCI DLA AKTYWISTÓW I AKTYWISTEK

28.09.2017, godz. 17.00-20.00 w siedzibie Fundacji Dom Pokoju, przy ul. Łokietka 5/1. 

Prowadzący: dr Marcin Gerwin.Czym jest uważność w życiu codziennym? Do czego przydaje się w działalności aktywistów i aktywistek? Jak radzić sobie z trudnymi emocjami, które pojawiają się w relacjach międzyludzkich? Serdecznie zapraszamy na warsztat z uważności (ang. mindfulness), który poprowadzi Marcin Gerwin. Jeden ze sposobów na określenie uważności to pozwolenie chwili obecnej być taką, jaka jest. To jasne postrzeganie tego, co dzieje się w danym momencie, bycie w pełni obecnym lub obecną i umiejętność zareagowania adekwatnie do sytuacji.

dr Marcin Gerwin – specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i partycypacji. Z wykształcenia politolog. Współzałożyciel Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej oraz Inicjatywy na rzecz Paneli Obywatelskich. Autor książek „Żywność i demokracja” oraz „Żywność przyjazna dla klimatu”. Prowadzi ponadto warsztaty dla młodzieży z uważności oraz działania na rzecz przeciwdziałania przemocy w szkołach. Publicysta Krytyki Politycznej.

 

JAK ZMIENIAĆ MIASTO?

11.10.2017, godz. 17.00-20.00 w siedzibie Fundacji Dom Pokoju, przy ul. Łokietka 5/1.

Prowadząca: Aleksandra ZienkiewiczJak skutecznie działać w mieście i współpracować z urzędnikami? Dlaczego warto śledzić informacje publiczne i kiedy domagać się do nich dostępu? Jak walczyć o sprawy z pozoru przegrane?

Aleksandra Zienkiewicz – na rzecz miasta działa od 2012 roku. Wtedy dołączyła do Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, w którym obecnie jest członkiem zarządu. Na przełomie 2013 i 2014 roku zaangażowała się w obronę drzew we Wrocławiu, co zaowocowało powstaniem Stowarzyszenia Ochrony Drzew „miastoDrzew”. Jest jego przewodniczącą. W 2016 roku jej autorski projekt zadrzewienia miasta, Drzewa dla Wrocławia, nr 710, otrzymał największą liczbę głosów w głosowaniu WBO. Tej jesieni będzie realizowany. W przestrzeni miasta pojawi się dzięki niemu ponad 700 drzew i ponad 10 tysięcy krzewów.

Ponadto, prowadzi portal hipermiasto.com i angażuje się w działania Stowarzyszenia Akcji Miasto, m.in. związane z mobilnością dzieci (zajęcia w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu, półkolonie).

 
MIEJSCOWY PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENI

16.10.2017, 17.00- 20:00, siedziba Fundacji Dom Pokoju, ul. Łokietka 5/1, Wrocław

Prowadzący: Michał CiesielskiW jaki sposób posługiwać się Systemem Informacji Przestrzennej Wrocławia i innymi geoportalami, jak interpretować Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego – na potrzeby działań lokalnych, projektów planowanych w przestrzeni miejskiej i Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W jaki sposób możemy wpływać na kształt MPZP? Czyli parę słów o zgłaszaniu wniosków i uwag. 

Michał Ciesielski – urbanista z wieloletnim doświadczeniem w planowaniu miejscowym, strategicznym i operacyjnym. Główny projektant planów miejscowych o różnorodnej tematyce, współautor kilku edycji Studium Wrocławia oraz Lokalnego Programu Rewitalizacji Wrocławia. Autor koncepcji projektowych przekształceń przestrzeni publicznych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Koordynator i współautor interdyscyplinarnych i uspołecznionych projektów z pogranicza urbanistyki i innych branż. Prowadzi zajęcia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Autor artykułów w wydawnictwach branżowych, referatów, szkoleniowiec. Doradza gminom i instytucjom centralnym w zakresie konsultacji społecznych dokumentów planistycznych. Założyciel Sekcji Małych Miast przy Zarządzie Głównym Towarzystwa urbanistów Polskich. Delegat na Zjazd Krajowy TUP, członek Zarządu TUP we Wrocławiu (2012-2015 r.) oraz Prezydium Zachodniej Okręgowej Izby Urbanistów ZOIU (2010-2015). Inicjator i koordynator wydarzeń popularyzujących wiedzę o urbanistyce w kilkunastu miastach Polski.

_______________________________

Akademia Liderów jest bezpłatna i ma otwarty charakter.

Zapraszamy do zapisywania się przez formularz zgłoszeniowy:
 
W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny:  
883 047 310, lub mailowy: dompokoju@dompokoju.org
zwiń ―

Fundacja Dom Pokoju
ul. Wł.Łokietka 5, 50-243 Wrocław
dompokoju@dompokoju.org | +48 883 047 310